نحوه اخذ ویزای تحصیلی در پرتغال

نحوه اخذ ویزای تحصیل در پرتغال

برای تحصیل در خارج از کشور این نکته را باید بدانید که بیشتر کشورهای اروپای‌غربی دارای دانشگاه‌هایی با سطح علمی بالا هستند. بعد از تحصیل در پرتغال و ورود به بازار کار می‌توانید اخذ اقامت پرتغال به صورت دائم را در این کشور تجربه کنید. مدارک صادرشده از دانشگاه‌های پرتغال اعتبار بین‌المللی مطلوبی دارند و خیلی از افراد با داشتن این مدارک به‌راحتی جذب بازار کار شده‌اند.

اگر قصد اخذ پذیرش از دانشگاه‌های پرتغال را دارید باید به این نکته توجه کنید که به‌طور کلی ۳ دسته دانشگاه در پرتغال وجود دارد:

 • دانشگاه پلی‌تکنیک
 • دانشگاه‌های دولتی
 • دانشگاه‌های خصوصی

دانشگاه‌های پلی‌تکنیک از طرفداران بیشتری برخوردار است و اکثر فارغ‌التحصیلان آن به‌خوبی وارد عرصه کار و اشتغال می‌شوند. به‌طور کلی، در پرتغال ۱۴ دانشگاه دولتی، ۱۵ دانشگاه پلی‌تکنیک و یک دانشگاه کاتولیک وجود دارد.

تحصیل در پرتغال در مقطع لیسانس

مدت تحصیل در پرتغال برای اخذ مدرک کارشناسی ۴ سال است و با‌توجه به نوع رشته انتخابی باید چیزی حدود ۹۰ تا ۱۲۰ واحد توسط دانشجو گذرانده شود. کسانی که قصد تحصیل در پرتغال را دارند باید مدرک دیپلم ۱۲ ساله داشته باشند. علاوه‌بر‌‌آن، قبل از ورود به دانشگاه دوره پیش‌دانشگاهی را باید طی کنند. در این مقطع داشتن تسلط به زبان پرتغالی خیلی مهم بوده و نیز زمینه‌ اشتغال بعد از دوران تحصیل در پرتغال را برای فرد فراهم می‌کند.

تحصیل در مقطع فوق‌لیسانس در دانشگاه‌های پرتغال

مدت این مقطع تحصیلی در کشور پرتغال ۲ سال است و دانشجو ۹۰ تا ۱۲۰ واحد را در طی این مدت پشت‌سر می‌گذارد و موفق به اخذ مدرک کارشناسی‌ارشد خواهد‌شد. تحصیل در پرتغال با این مقطع به زبان انگلیسی و پرتغالی انجام می‌شود و کسانی که تمایل به تحصیل با زبان انگلیسی دارند باید آیلتس ۶ تا ۵/۶ را اخذ کرده باشند.

البته فراگیری زبان پرتغالی و تحصیل با آن این مزیت را دارد که هزینه‌های تحصیل کمتر شده و نیز بعد از آن زمینه ورود راحت‌تر به بازار کار در این کشور فراهم خواهد شد. هزینه دوره‌های آموزشی زبان پرتغالی چیزی در حدود ۲۵۰ تا ۴۰۰ یورو است. 

تحصیل در مقطع دکترا در کشور پرتغال

با توجه به نوع رشته انتخابی این مدت از ۳ تا ۵ سال به طول خواهد انجامید. در این مقطع شما باید پایان‌نامه‌ ارائه دهید و در هفته حدود ۳۰ ساعت هم اجازه کار خواهید داشت که به‌ازای هر ساعت می‌توانید ۱۵ یورو کسب کنید. پس با پذیرش دانشگاه‌های پرتغال در هر مقطعی از این امتیاز عالی می‌شود بهترین بهره را برد. به‌طور‌کلی، تحصیل در پرتغال در مقطع کارشناسی‌ارشد و دکترا در این کشور با زبان انگلیسی امکان‌پذیر است. زمان پذیرش دانشگاه‌های پرتغال سپتامبر و ژانویه هر سال است.  در صورت تمایل شخص به پذیرش، فرد باید با اساتید دانشگاه‌ها در تماس باشد و مکاتبه داشته باشد تا بتواند یک استاد سوپروایزر یافته و انتخاب کند.

هزینه تحصیل در پرتغال

تحصیل در دانشگاه‌های دولتی پرتغال هزینه کمتری نسبت به انواع خصوصی دارد و نیز شما می‌توانید با شرایط علمی و نمرات مطلوب از تخفیفات هزینه تحصیل در پرتغال تا ۵۰ درصد هم برخوردار شوید. در دانشگاه‌های خصوصی هزینه تحصیل به‌طور یک‌ساله باید پرداخت شود. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های پرتغال در مقطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد ۹۵۰ تا ۱۲۵۰ یورو بوده و شما برای تحصیل در مقطع دکترا باید چیزی حدود ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو در سال هزینه کنید. البته دانشگاه‌هایی که در مرتبه‌های پایین‌تر قرار دارند هزینه کمتر و مبلغی در حدود ۷۰۰ یورو برای افراد هزینه دارند.

 برترین دانشگاه‌های پرتغال و هزینه تحصیل در آن‌ها

در اینجا ۵ دانشگاه برتر پرتغال و هزینه تحصیل در یک سال آن بیان خواهد شد:

 1. دانشگاه آویوور: هزینه تحصیل یک سال آن در حدود ۵ هزار یورو است.
 2. دانشگاه لیسبون: این دانشگاه در حدود ۲۵۰۰ یورو در سال برای شما هزینه خواهد داشت.
 3. دانشگاه پورتو: هزینه تحصیل ۱ سال این دانشگاه ۳۰۰۰ الی ۴۵۰۰ یورو است.
 4. دانشگاه کاتولیک پرتغال: شما برای تحصیل در این دانشگاه می‌توانید سالیانه ۷۰۰ یورو هزینه کنید.
 5. مؤسسه پلی‌تکنیک: هزینه‌ای که شما برای تحصیل در این دانشگاه خواهید پرداخت ۱۰۰۰ یورو در سال خواهد بود.

در مدت تحصیل با داشتن ویزای پرتغال و امکان اقامت در این کشور‌، دوران تحصیل بی‌دردسری را تجربه خواهید کرد.

تحصیل و کار دانشجویی در پرتغال 

دانشجویانی که در مقطع کارشناسی تحصیل می‌کنند این اجازه را دارند که در هفته ۱۰ ساعت فعالیت کاری داشته باشند. در هر ساعت چیزی حدود ۸ الی ۱۰ یورو دستمزد کار دانشجویی است. کار در حین تحصیل می‌تواند علاوه‌بر کمک‌خرج‌بودن مزیت‌هایی چون فراگیری بهتر زبان پرتغالی و کسب تجربه را به همراه داشته باشد و برای فرد هم رزومه‌کاری به‌حساب خواهد آمد.

دانشجویان مقطع کارشناسی‌ارشد نیز ۲۰ ساعت در هفته می‌توانند کار کرده و ساعتی ۱۰ تا ۱۲یورو دریافت کنند.

دانشجویانی که در مقطع دکترا تحصیل می‌کنند ۳۰ ساعت در هفته امکان کار برای آن‌ها فراهم شده و در قبال آن ساعتی ۱۵ یورو دریافت خواهند کرد.

 مدارک لازم برای ویزای تحصیل در پرتغال

ویزا‌ها برای مدتی معلوم و مطابق با زمان تحصیل در پرتغال شما صادر می‌شود. چنانچه شما تمایل دارید تا از طریق تحصیل مهاجرت به پرتغال داشته باشید باید با مدارک لازم برای اقدام پذیرش دانشگاه‌ها که به شرح زیر است آشنایی داشته باشید:

 • دانشنامه و مدرک‌های تحصیلی مقاطع قبل.
 • ریز‌نمرات مقطع کارشناسی برای تحصیل در کارشناسی‌ارشد.
 • مدرک لیسانس و ریز‌نمرات فوق‌لیسانس برای تحصیل در مقطع دکترا.
 • پروپوزال.
 • توصیه‌نامه صادر‌شده توسط اساتید.
 • مدرک زبان انگلیسی با نمره مورد نظر.

 مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی

 • پاسپورت معتبر.
 • اصل مدرک شناسایی و شناسنامه فردی به همراه فتوکپی آن.
 • ترجمه مدرک تحصیلی و ریز‌نمرات.
 • پذیرش تحصیلی.
 • اثبات تمکن مالی برای هزینه تحصیلات.
 • گواهی عدم سوء‌پیشینه.
 • مدرک زبان انگلیسی.
 • ۲ قطعه عکس.

گروه مهاجرتی اپلایر مشاور و همراه شماست تا برای اخذ هرگونه ویزای پرتغال اعم از ویزای تحصیلی، توریستی و… تنها نباشید و در کمترین‌زمان ممکن به خواسته دلخواه خود برسید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *