شرایط تحصیل در پرتغال

تحصیل در پرتغال

شاید صرفاً دغدغه تحصیل در پرتغال شامل مقطع دانشگاهی نباشد. خیلی از افراد فرزندانی دارند که زیر ۱۸ سال سن دارند و نیاز است که مقاطع تحصیلی پیش از ورود به دانشگاه را در این کشور سپری کنند. مطالعه این مطلب برای والدین نیز توصیه می‌شود؛ تا با شرایط تحصیل دلبندانشان در این کشور بیشتر آشنا شوند.

مدارس پرتغال به‌صورت دولتی و خصوصی فعالیت می‌کنند. مدارس بین‌المللی نیز در این کشور وجود دارد. تحصیل در کشور پرتغال از سن ۶ تا ۱۵ سالگی اجباری و رایگان است. اگر فردی زبان پرتغالی نمی‌‌داند می‌تواند به مدارس بین‌المللی مراجعه کند، چون زبان انگلیسی هم در آنجا تدریس می‌شود. البته دانشگاه‌‌های با زبان غیرپرتغالی هزینه دارد.

تحصیل  در پرتغال تا سن زیر ۱۵ سال به سه دوره تقسیم می‌شود:

  • دوره اول چهارساله است و توسط یک معلم انجام می‌شود و هدف، آموزش اصول اولیه و آماده‌سازی دانش‌آموز برای فراگیری علوم است.
  • دوره دوم ۲ سال به طول می‌انجامد و به مسائل عمومی می‌پردازد.
  • دوره سوم ۳ سال به طول می‌انجامد و درس‌های تخصصی‌تری در آن تدریس می‌شود که در هر درس شاهد معلمی مجزا خواهیم بود.

در اینجا از سه مدرسه بین‌المللی در پرتغال نام می‌بریم که می‌توانید برای تحصیل در پرتغال آن‌ها را انتخاب کنید:

تحصیل در  مقطع کارشناسی

آموزش دروس در این مقطع در دانشگاه‌های پرتغال، به زبان پرتغالی است. دانشگاه‌های غیردولتی هزینه‌ای برای تحصیل اخذ خواهند کرد.

دانشگاه‌های بین‌المللی در پرتغال وجود دارند؛ که تدریس را در برخی واحد‌ها به زبان انگلیسی انجام می‌دهند. البته هزینه تحصیل به زبان انگلیسی بیشتر از حالت معمولی و به زبان پرتغالی است. یادگیری زبان پرتغالی این مزیت را دارد که هم در هزینه تحصیل صرفه‌جویی ‌شود و هم شخص بهتر بتواند با مردم این کشور ارتباط برقرار کند؛ و بعد از اتمام دوران تحصیل مشکلی برای کار و فعالیت اجتماعی نداشته باشد. کار در دوران دانشجویی می‌تواند شما را در این امر کمک کند. این امکان عالی برای دانشجویان پرتغالی مهیا شده است.

برای ثبت‌نام در دانشگاه‌های پرتغال مدرک دیپلم ۱۲ ساله همراه با ریز‌نمرات ضروری است.

مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه‌‌های پرتغال ۳ الی ۴ سال است.

هزینه دانشگاه و شهریه لازم برای تحصیل در دانشگاه‌های بین‌المللی پرتغال، با توجه به اعتبار و رتبه حدود ۳ الی ۸ هزار دلار در سال است.

در ادامه به بررسی چند رشته و دانشگاه می‌پردازیم و هزینه تحصیل در دانشگاه‌های پرتغال را بررسی خواهیم کرد.

دانشگاه رشته تحصیلی هزینه سالیانه تحصیل
دانشگاه پلی تکنیک لیسبون مهندسی صنایع ۳۰۰۰ یورو
دانشگاه پورتو بیو مهندسی ۴۵۰۰ یورو
دانشگاه پورتو مهندسی مکانیک ۵۵۲۰ یورو
دانشگاه پورتو علوم تغذیه ۴۵۹۰ یورو
تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد 

برای تحصیل در پرتغال در مقطع ارشد بعد از تصمیم و انتخاب رشته مورد علاقه، باید با مکاتبه از دانشگاه مورد نظر، پذیرش اخذ کنید.

در این مقطع تحصیلی امکان ادامه تحصیل به زبان انگلیسی برای دانشجویان غیر‌پرتغالی وجود دارد؛ و نیاز نیست که به زبان پرتغالی تسلط داشته باشید.

مدت زمان تحصیل در این مقطع تحصیلی حدود ۲ سال است. شهریه تحصیل در کارشناسی‌ارشد و با توجه به نوع رشته و تعداد واحد‌ها در حدود ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ یورو است. نوع و رتبه دانشگاه شما هم در این امر تأثیر‌گذار است.

در پرتغال یک امکان خوب برای دانشجویان وجود دارد؛ و آن امکان کار پاره‌وقت در حین تحصیل است. شما می‌توانید ۱۰ الی ۱۵ ساعت در هفته کار پاره‌وقت دانشجویی انجام دهید؛ و کمکی به هزینه‌های زندگی دوران دانشجویی کنید.

برای ثبت‌نام در این مقطع ارائه مدرک لیسانس چهار‌ساله الزامیست.

تحصیل در مقطع دکترا

برای ادامه تحصیل در پرتغال در این مقطع باید دارای مدرک فوق‌لیسانس معتبر باشید؛ و ریز‌نمرات هم ارائه شود. همه دانشجویان این پایه از تحصیل، ملزم به داشتن سوپروایزر هستند. مدت زمان تحصیل دکترا در دانشگاه‌های پرتغال ۳ الی ۴ سال است؛ و بعد از اتمام آن باید فرد از رساله دکترای خود در حضور اساتید و متخصصان دفاع کند.

در ترم‌های اول بیشتر به مسائل آموزشی و تحصیلی پرداخته می‌شود؛ و پس از طی این دوران، دروس با محوریت پژوهش و تحقیق آغاز می‌شود.

در این مقطع تحصیلی نیز این امکان برای شما وجود دارد که کار پاره‌وقت کنید و درآمدی را کسب کنید. مقدار درآمد کار دانشجویی در این مقطع بالاتر از سایر مقاطع است و می‌تواند کمک بزرگی به زندگی شیرین دانشجویی باشد.

هزینه تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه‌‌های پرتغال چیزی در حدود ۶ الی ۱۵ هزار یورو است.

دانشگاه‌های پرتغال از رتبه‌های علمی خوبی در سطح جهان و اروپا برخوردارند؛ و شما می‌توانید با کمی دقت و پشتکار جذب بازار کار در پرتغال و یا کشور‌های دیگر شوید. مدرک شما از دانشگاهی معتبر و اروپایی صادر خواهد شد.

ادامه تحصیل در پرتغال توسط بورسیه تحصیلی

بورس تحصیلی در دانشگاه‌های پرتغال به دانشجویان ممتاز و برتر علمی اعطا می‌شود. لازمه استفاده از این شرایط داشتن زبان قوی، رزومه قدرتمند و آکادمیک، ارائه نتایج تحقیقات و پژوهش‌ها و… است که بعد از بررسی دقیق، از نتیجه آن شما را مطلع خواهند کرد. اخذ این امتیاز بسیار می‌تواند جذاب و به‌صرفه باشد.

در بیشتر مواقع بورسیه تحصیلی شامل دانشجویان مقطع دکترا می‌شود، اما در شرایط خاص دانشجوی خارجی هم می‌تواند از این امتیاز در دوره‌های کارشناسی و کارشناسی‌ارشد سود ببرد.

اگر قصد اخذ ویزای پرتغال برای تحصیل و یا هر هدف دیگر دارید، تیم تخصصی مشاورین مهاجرت اپلایر به شما کمک می‌کند تا به بهترین نحو و سریع‌ترین زمان این مرحله مهم از زندگی را پشت‌سر بگذارید. آرزوی ما موفقیت شما در همه مراحل زندگی است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *